Figyelem!
Verseny indul a bekldk kzt!
Hetente kisorsoljuk a bekldtt kpek kzl a legjobbat s az fog szerepelni a ht animcija/kpe helyn! Ha esetleg nem sikerlne elsre, ne bsulj, msodszorra is megprblhatod! A nyertes kpe fog szerepelni a Kpek/ animcik kztt s a nyertes Belekerl az "eddigi nyertesek" kz! j versenyzst!
WaZso
(Kpeket a wazso@freemail.hu cmre)
gy gondoltam, felteszem ide a fizika dogmat egy or napra, csak prbakpp. Addig lehet innen tletet lopni.
Fizika
Az ember termszetbl ellesett tallmnyai, megfigyelsei
Kezdjk a legelejrl. Mr az semberek idejn is tudtk, hogy az letben maradshoz enni s inni kell. Teht valakinek be is kellett ezeket a tpanyagokat szereznie. Ma ez mr semmisg lenne, hisz bemegynk a boltba s mindent megkapunk. Akkor mg vadszattal s gyjtgetssel kellett megkeresni az ennivalt. Valsznleg trsaik krn jttek r, hogy a hegyes kvel, majd lndzsval, knnyebben tudjk a vadakat lelni. A hst akkor mg nyersen ettk s fltek a tztl. Egyszer valaki vletlenl beleejtette a tzbe a hst s gy sokkal finomabb lett. Ettl kezdve rendszeresen stttk a hst.
A fejlds sorn egyre tbb ember prblta meggygytani trst, mikor az megbetegedett. Felfedeztk azt is, hogy nhny llat immunis a betegsgek ellen. Az vek sorn egyre tbb gygyszert talltak ki. Ugyangy a krnyezetbl lestk el az emberek, hogy a vz alatt a testek furcsn viselkednek: nagyobbnak tnnek. Azonnal megprbltk utnozni ezt. A ksrletek sorn feltnt, hogy a vz alatt a testek nem csak kzelebbinek tnnek, hanem mshol is vannak. Ezt alkalmazzk a mai fizikban is. Feltnt az is, hogy a vzen nhol tkrzdnek is a dolgok. St, a fny az vegben is megtrik. Ekkor addott az a krds: az veg is vzbl van? Persze nem, msban kell keresni a vlaszt.
A favgk ismertk meg (lehet, hogy mr eltte is tudtk), hogy az es trgyaknak lehet olyan slya is, amely az emberre rnehezedve meg is lheti (Ezzel egytt azt is szrevettk, hogy nhny trgy lefel esve gyorsul). gy arra is fnyt dertettek, hogy nem tancsos dl fa al llni. Ugyanez a helyzet a sziklknl, lavinknl. A mai fizikban ez az alapja annak, hogy a homok elsllyed a vzben. gy azt is bemutathatjuk, hogy egy fmtrgyat nehezebb megemelni, mint egy azonos trfogat fatrgyat. St, arra is rjttek, hogy vannak a vznl knnyebb, nem lgnem anyagok is. Ezrt van az, hogy ha egy poharat lefel fordtva ejtnk a vzbe, a leveg bennmarad.
A mai vilgban pldul nagyon hasznos a haj. Ez is a favgknl kezddik, akik egyszer egy szraz fatnkt gurtottak a vzbe s ezzel egytt okosabbak lettek annyival, hogy a fa szik a vzen. Az els vzen kzleked jrm a tutaj volt. A tutaj tbb sszektztt farnkbl ll, mely kpes volt tbb mindent is szlltani. Ksbb, miutn rjttek, hogy a fa faraghat, hajk lettek belle, pldul a vikinghajk. Ilyenkor, mivel az utazs sokszor heteket vett ignybe, megcsodltk a csillagos eget. Itt tmadtak az els krdsek a csillagszattal kapcsolatban. A csillagszat tbb vszzad alatt kifejldtt rsze mg messze nem minden. Az els felismersek, hogy a gmbly Fld nem a vilgegyetem kzpontja, hihetetlen hrek voltak.
Visszatrve az anyagsrsghez, ezt hasznljuk ma is a kalapcsolsnl, anlkl, hogy szrevennnk. Ehhez a lendletet is kihasznljuk. Megfigyeltk, hogy minl hosszabb a fa rsze a kalapcsnak, annl nagyobb ert lehet kifejteni. gy egy elg hossz kalapccsal brmilyen szget be lehetne verni. Ezrt van az, ha egy fadarabot kt fmlap kzt sszeprselnk, a fm szinte nem is, de a fadarab sszenyomdik, kisebb lesz a trfogata, de a slya marad. gy ssze lehetne srteni akr az telt is s egy hten t lenne elg energink. Az italt viszont nem lehet sszeprselni, mivel a vz nem prselhet. Az lenne a baj az ilyen lelmiszerekkel, hogy irt nehezek lennnek s ha valakinek a lbra esnnek, az fjna. Br ez nem lenne gy, ha nem lenne gravitci (de sajnos van). A gravitci elmlett egy fejre es alma vltotta ki. gy jttek r arra a dologra, ami ma is s mg a felfedezse eltt is termszetesnek bizonyult, csak nem volt megragadhat. Ha ezt mig nem fedeztk volna fel, sok minden nem gy mkdne, ahogy az ma van, mert senki sem lenne ennek tudatban, s nem hasznostotta volna ezt a tudst. Ha a gravitci nem ltezne, nem folyna a vz, nem mkdnnek a turbink (szerencsre magt a gravitcit nem kellett ltrehozni) s nem pattannnak fl a testek. Az ember megfigyelte, hogy amit leejt, az felpattan. Ezzel is ksrletezni kezdett s kiderlt, hogy a srbb dolgok jobban pattannak s mg a flddel rintkez lap terlete is nagy szerepet jtszik. Ha egy nagy terlet fmlapot ejtnk alacsony magassgbl, teljes lappal rintve a talajt, az nem pattan fel. Mg egy eset van, amikor nem pattan fel a test. Ez akkor kvetkezik be, ha egy bizonyos magassgbl leejtnk egy nehz trgyat nla gyengbb talajra, akkor bessa magt. A fizikusok hosszas ksrletezs utn bemutattk a gumilabdt, amely a fldre lerkez ert majdnem teljessgben megrizve ugrik vissza.
Egyb rdekes megfigyelsek, hogy a test a melegtl tgul, a hidegtl pedig sszemegy. A villamos ramvezetkek is kifejezik lgsukkal, hogy kszen llnak a tlre. Az els felfedezsek krbe tartozott a kenyr is.
Felhvom mindenki figyelmt arra, hogy a laprl tletet lopni nem szabad (kpet igen) br ez elg vicces lenne, mivel az egyetlen ltogat n vagyok. A legegyszerbb, ha ezt nem veszitek figyelembe. Kszi!